Františkáni v Sýrii: pastýř neopouští své věřící ani za cenu mučednictví

Na syrských území ovládaném extremisty zůstávají stále křesťané, především slabí a nemocní. „Pastýř neopouští své stádce a neptá se, zda jeho ovečky mají velkou či malou hodnotu, zda jsou početní nebo mladí. Pro pastýře jsou všechny ovce důležité a miluje je stejným způsobem,“ říká kustod Svaté země P. Pizzaballa OFM.

Na území v syrském údolí řeky Ásí ovládaném islámskými extremisty stále zůstává komunita křesťanů. Není jich mnoho, avšak jsou zde. Převážně ti, kdo neměli prostředky nebo sílu k útěku. Staří lidé, nemocní, chudí.

Po jejich boku zůstávají synové svatého Františka. Dva bratří jsou jedinými křesťanskými kněžími a řeholníky, kteří v oblasti zůstali.

Na území museli Kristovi učedníci vymazat jakýkoliv veřejný křesťanský symbol – zvony, procesí, kříže na kostelech, sochy Panny Marie nebo světců na veřejnosti.

V posledních týdnech si bratři položili otázku, zda je správné v těchto oblastech zůstat a riskovat násilí v další nejisté fázi syrského konfliktu, kdy mnozí další křesťané odchází. Nekompromisně byla otázka nastolena prosincovým zajetím iráckého bratra Dhiya Azize OFM z farnosti Yacoubieh, který byl zajat extremisty poté, co se vracel z návštěvy svých příbuzných – uprchlíků v Turecku. Po 12 dnech byl františkán propuštěn, avšak spolubratři nemohli okolnosti vyjednávání komentovat.

Kustod Svaté země P. Pierbattista Pizzaballa OFM se proto dotázal všech spolubratrů na jejich názor: zůstat na nebezpečných územích, nebo odejít a čekat na příhodnější dobu? Po několika týdnech bratřím napsal: „Vaše názory mi velmi pomohly a ulehčily rozhodnutí. (…) Téměř všichni jste jasně vyjádřili názor, že je naší povinností zůstat ve vesnicích, bez ohledu na počet farníků a nehledě na nebezpečí.“

Kustodie nikdy neopustila místa a lidi, které jí církev svěřila, i když hrozilo nebezpečí. Nemálo mučedníků, i nedávných, zemřelo ve velmi podobných podmínkách jako jsou ty současné. Pastýř neopouští své stádce a neptá se, zda jeho ovečky mají velkou či malou hodnotu, zda jsou početní nebo mladí. Pro pastýře jsou všechny ovce důležité a miluje je stejným způsobem,“ píše dále P. Pizzaballa.

Bratra Dhiyu Azzize nahradí ve vesnici Yacoubieh br. Louay Bhsarat, který se od samého počátku války pro tuto přítomnost nabízel.

GALERIE: Návštěva P. Pizzabally v Aleppu.

[instagram-feed cols=6 num=6 imageres= medium showfollow=false imagepadding=0 showheader=false showcaption=false disablelightbox=true showlikes=false showbutton=false captionlinks=false]