SONY DSC

Papež František navštíví 20. září opět Assisi

Papež František navštíví již potřetí rodiště svého patrona, Assisi. 20. září 2016 se zde zúčastní závěru setkání představitelů náboženství a kultury věnovaného míru ve světě.

Na setkání „Žízeň po míru. Náboženství a kultury v dialogu”, které se uskuteční ve dnech 18. – 20. září, je dosud přihlášeno zhruba 400 představitelů náboženství a veřejného života. Účast přislíbil například konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., primas anglikánské církve Justin Welby, rektor prestižní muslimské univerzity Al-Azhar Abd Al-Hay Azab nebo italský prezident Sergio Mattarella.

 „Existuje velká žízeň po míru, která stoupá vzhůru od chudých lidí, obětí terorismu a válek probíhajících v mnoha částech světa. Chceme být jejich hlasem,“ uvedl představený Komunity Sant’Egidio Marco Impagliazzo. „Bude se jednat o setkání čelních představitelů náboženství a institucí: aby se všem ukázalo, že náboženstvím není tento křik národů lhostejný; abychom se distancovali od kazatelů nenávisti a pracovali na integraci, která je klíčem k obraně našich společností před násilím.“

Během tří dní budou v Assisi probíhat panelové diskuze na téměř třicet témat, jako je např. náboženství a násilí; milosrdenství, jež proměňuje svět; konflikty a informace; solidarita mezi generacemi; společný život v Evropě. Na programu posledního dne je také modlitba za mír, která bude probíhat na různých místech podle náboženské tradice účastníků. Událost završí „procesí za mír“ a setkání na náměstí pod bazilikou sv. Františka.

Akci pořádá komunita Sant’Egidio, diecéze Assisi a františkáni. Letošní ročník připomene mimo jiné historické setkání náboženských představitelů, které ve městě sv. Františka uspořádal před 30 lety sv. Jan Pavel II. Od té doby se podobná setkání konají každoročně na různých místech světa, v roce 2011 se jej zúčastnil Benedikt XVI.

Papež navštíví rodiště svého patrona již potřetí. Poslední návštěva proběhla začátkem srpna letošního roku u příležitosti 800. výročí tzv. Odpuštění z Assisi.

(převzato z webu www.cirkev.cz; zdroj: Radio Vaticana, www.sanfrancescopatronoditalia.it, Komunita Sant´Egidio; foto: Benedikt XVI. na setkání náboženských představitelů v Assisi v roce 2011. Stephan Kölliker / CC BY-SA 3.0)