Začala oprava Božího hrobu v Jeruzalémě

V Jeruzalémě začala oprava Božího hrobu. Práce zde budou probíhat 24 hodin denně po dobu několika měsíců. Poutníkům zůstane místo Ježíšova Zmrtvýchvstání nadále přístupné.

Na kapli, která je postavená nad Božím hrobem, provedli v minulých týdnech dva technici laserové sondy a jejich výsledky zanesli do počítačů. Před několika dny byla u vchodu postavena bezpečnostní stříška pro poutníky.

Jak vysvětlila vědecká koordinátorka prací prof. Antonia Maropoulouová z technické univerzity v Aténách, oprava bude probíhat 24 hodin denně: přes den lehčí práce, které umožní konání bohoslužeb, v noci pak těžší činnosti, při nichž bude nutné hrobku zavřít. Ve františkánské chodbě je také umístěna dílna, která umožňuje části týmu pracovat ve dne.

Kaple, která ukrývá Ježíšův hrob, je v současnosti poničená kvůli otevřené kupoli, jež se nad ní nachází. Po desetiletí byla vystavena dešti a velkým změnám teploty. Situace se nadále zhoršila při požáru v roce 1808 a zemětřesení v roce 1927. Současný zásah je možný díky dohodě řecké, latinské a arménské církve, jež o baziliku pečují. Práce vede právě technická univerzita v Aténách.

Doba opravy je naplánovaná na osm měsíců. Jak však upozorňuje prof. Maropoulouová, přesný termín ukončení není zatím možné stanovit, neboť stále probíhá pilotní fáze, která má zjistit přesný stav objektu.

„Cílem prací je zesílit strukturu budovy. Odeberou se mramorové kameny, kterými je kaple obložená, zpevní se a opraví zdivo z křižácké doby, a to za použití materiálů, jež jsou kompatibilní s těmi starými,“ uvedla Maropoulouová.

Na opravě bude pracovat šedesátka odborníků. Pro poutníky zůstane objekt ve dne otevřený.

(převzato z webu cirkev.cz; zdroj: Radio Vaticana; Foto: Jorge Láscar, CC-BY)

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obr.: Menší bratři a Boží hrob. Na tomto místě je řád františkánů přítomný od roku 1342. Má k dispozici kapli zjevení vzkříšeného Krista své matce.